Historie diamantů a šperků

O diamantech

Diamant je nádherný drahokam, o tom není pochyb. Využití tohoto nejtvrdšího minerálu světa je různorodé. Diamanty se využívají k investicím, k výrobě šperků, ale také v průmyslu.

Pouze okolo 20 % světové produkce diamantů je zpracováno ve šperkařství, zbytek je určen pro průmyslové účely.Od velké průmyslové revoluce v 19. století mají diamanty díky jejich tvrdosti mnoho využití: leštící kotouče, vrtačky, sekáčky, ale také v elektronických spotřebičích, pro rýsování extrémně tenkých a přesných vodičů, nebo ve velmi precizních medických nástrojích.

Pokud se řekne slovo diamat, asi 90 % lidí si vybaví diamanty, které jsou využívané ve šperkařství. Skoro každý z nás si představí zásnubní prsten s briliantem, diamantové náušnice, modré diamantové srdce z Titaniku a podobně. I přesto, že diamanty využité tímto způsobem tvoří tu menší část, je to dáno počtem požadavků, které musí kámen splňovat, aby mohl být součástí šperků.

Diamanty byly poprvé broušeny na začátku 14. století v Benátkách. V 17. století se centrem pro zpracování a obchodování s diamanty stal Amsterdam. V dnešní době mezi hlavní zpracovatelská centra řadíme Antverpy, Mumbay, Surat, Guangzhou, Tel Aviv a New York. Váha vybroušeného diamantu je jednoznačně nižší (typicky o 60 %) než uneopracovaného kamene v důsledku řezání a leštění. Proces zpracování je velice složitý.

Přejít nahoru